Gece Baykuşları ve Erkenci Kuşlar Anlaşabilir Mi?

Gece Baykuşları ve Erkenci Kuşlar Anlaşabilir Mi? 	Bedpark Home

Biriniz sabahın köründe ayaktaysa ve diğeriniz hala uyukluyorsa, bu ilişki hala yürüyebilir mi? İyi haber şu ki, erkenci kuşlar ve gece kuşları anlaşabilir, ancak bunun için anlayış ve uzlaşma gerekir.

Gece kuşu Carol ve erkenci Gary'nin farklı uyku tercihlerini idare etmeleri yıllar aldı. İlk evlendiklerinde Carol, Gary'ye kahvaltı hazırlamak için kendini erken kalkmaya zorlamış.

"İyi bir eş olarak yapmam gerekenin bu olduğunu düşündüm," diyor Carol. Ancak Gary'nin aslında onun uyumasını tercih ettiği, böylece kendi başına sessiz ve huzurlu bir kahvaltının tadını çıkarabileceği ortaya çıktı.

"Bunu fark ettiğimde, kendimi hiç kötü hissetmeden uyuyabildiğim için rahatladım!" diyor Carol.
"Ve neyse ki ben ondan önce uyuduğumda Carol'ın kitap okumak için ışığı açık tutması benim için önemli değil ve sabah ondan çok önce uyanıp yataktan kalkarsam rahatsız olmuyor." diye ekliyor Gary. "Evliliğimizdeki diğer konular gibi bu konularda da uzlaşmaya varıyoruz."

SİRKADİYEN RİTMİNİZİ BELİRLEYİN


Carol ve Gary yalnız değiller. Birçok çift farklı uyku tercihleri ya da ihtiyaçları ile karşı karşıyadır. Portland'daki Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nde nöroloji ve uyku tıbbı doçenti olan Kim Hutchison, MD, SAASM, ABSM'ye göre, erkenci kuşlar ve gece baykuşları aslında doğuştan bir uyku tercihine veya diğerine yatkındır.

Hutchison, her birimizin beynimizin içinde bir iç saatimiz olduğunu açıklıyor. Bu saat, bizi 24 saatlik bir döngüde tutmak için yemek saatleri ve ışığa maruz kalma gibi günlük yönlendirmelerle çalışır. Bu, sirkadiyen ritim olarak bilinir ve ne zaman uyumak istediğinizde büyük bir rol oynar.

Hutchison, "Bu ritim herkes için aynı değildir ve muhtemelen yaşamınız boyunca değişecektir" diyor. Herkesin ritmi farklı olsa da, uyku ihtiyacımız aynı kalır.


UYKU FARKLILIKLARI YÜZYILLAR BOYUNCA GELİŞTİ

Sirkadiyen ritmin ardındaki bilim hala tartışılıyor, ancak Hutchison uyku uzmanlarının genellikle uyku düzenindeki farklılıkların yüzyıllar içinde geliştiği teorisini kabul ettiğini söylüyor.

"İlk insanlar gruplar halinde yaşarken, birilerinin her zaman uyanık olması gerekiyordu" diyor. "Bu kişilerin görevi kabileye göz kulak olmak ve uyuyanları korumaktı. Bu özellikle karanlığın, yırtıcı hayvanların ve yaramazlıkların pusuda beklediği geceler için geçerliydi. Hayatta kalmak, birinin her zaman uyanık olmasına bağlıydı.

"Hutchison şöyle devam ediyor: "Uyanık kalma görevi genellikle gençlere düşerdi. "Artan güçleri ve endişeleri gece boyunca uyanık kalmalarına yardımcı oldu. Sonra, ilk ışık göründüğünde, yaşlılar ve bebekler uyanır ve gençler yatağa giderdi. Gün ışımaya başladığında, çalışan yetişkinler programlarını değiştirir, böylece topluluk her zaman aktivite ve dinlenmenin bir kombinasyonuna sahip olurdu."

Siz ve eşinizin neden aynı uyku tercihlerine sahip olmadığınızı bilmek suçlama oyununu ortadan kaldıracaktır, ancak biriniz mışıl mışıl uyurken diğeriniz tamamen uyanıkken ilişkinizi nasıl devam ettirebilirsiniz?


BİRBİRİNİZİN UYKU TERCİHLERİNE SAYGI GÖSTERİN


Uzun zamandır ortak olan Ceres ve Ken bu işi yürütmeyi başardılar. Tam 18 yıldır birlikteler.

Ceres, "İlk yıllarda Ken, o yattığında benim de yatmamı ve sabah 5'te onunla birlikte kalkmamı istiyordu," diyor. "Direndim çünkü öğretmenliği bıraktığımda artık sabahın köründe kalkmak zorunda değildim ve o programa geri dönmek istemedim."

Ceres, programlarındaki farklılığın bazen sorun yarattığını kabul ediyor, ancak farklı uyku tercihleriyle çalışmayı öğrendiler. Örneğin on yıl önce Ken, Ceres'i daha erken yatmaya teşvik etmek için ona bir e-okuyucu almış.

"Oldukça işe yaradı" diyen Ceres, uyumadan önce genellikle yatakta bir saat kitap okuduğunu, Ken'in ise o sırada çoktan uykuya dalmış olduğunu belirtiyor. Farklı saatlerde kalkarlarsa, Ken sabahın erken saatlerinde haberlere göz atmak ve köpeğini gezdirmek için sessizliğin tadını çıkarırken, Ceres yavaşça "kendi işimi yaparak" gününe başlıyor.

Bu çiftlerin yaptığı gibi farklılıklarınızın farkında olmak ve birbirinizin tercihlerine saygı duymak, uyku düzenlerindeki farklılıkları en aza indirmenin ilk adımıdır.

Hutchison, "Farklılıkları tanıyıp kabul ettikten sonra, uyanık olduğunuz saatlerin çakıştığı zamanları bulmaya geçin" diyor.

Çoğu insan için bu, akşamları, genellikle yemek zamanlarıdır, bu nedenle Hutchison, birlikte akşam yemeği yemeyi ve ardından ister yürüyüşe çıkmak, ister TV izlemek veya her biri kendi işini yapmak olsun, aynı odada birbirinizle zaman geçirmenizi öneriyor.

Peki ya yatma zamanı? Hutchison, her iki partnerin de yatağa birlikte gitmesini öneriyor, böylece birbirleriyle konuşmak, sarılmak gibi yakınlık için zaman kalıyor.

Hutchison, erkenci partneriniz uyuduktan sonra, tekrar kalkmaktan çekinmeyin, ancak uyuyan partnerinize saygılı olun - yani parlak ışıklar veya bangır bangır sesler olmasın diyor.

BedPark Home Tüm Çiftlerimize Sağlıklı ve Saygılı Uykular Diler.

Sonraki gönderi

Bebek Beşiğe Ne Zaman ve Nasıl Taşınır? 	Bedpark Home
Uyku Bozuklukları ve Yatak Seçiminin Önemi: Konforlu Bir Uykunun Anahtarı

Yorum yazın

Bu site reCaptcha ile korunuyor. Ayrıca bu site için Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.